Filtry workowe

Filtry workowe

Filtry workowe powstały w wyniku wieloletnich doświadczeń w dziedzinie filtracji przemysłowej. Filtr workowy reprezentuje typ przemysłowy obudowy filtracyjnej znajdujący zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, poczynając od przemysłu spożywczego i napojowego, a kończąc na ciężkim przemyśle chemicznych oraz oczyszczaniu farb i lakierów.

Filtry workowe zostały tak zaprojektowane aby zapewnić optymalne warunki pracy przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.

Filtry workowe produkowane są w kilku standardach materiałowych (zazwyczaj stal kwasoodporna 304 oraz 316) oraz wykończeniowych (powierzchnia zmatowiona, polerowanymi oraz elektropolerowana). Do specjalnych zastosowań filtry workowe mogą być wyłożone wykładzinami chemoodpornymi (ebonit, hallar) lub wykonane ze specjalistycznych gatunków stali, np. 904, duplex, superduplex oraz tytan.

Materiały wykonania

 • stale kwasoodporne 304, 316, 316L, 904
 • stale duplex oraz super duplex
 • tytan
 • tworzywa sztuczne (filtry chemoodporne)

Wykończenie powierzchni

 • zmatowiona w procesie szkiełkowania
 • polerowana mechanicznie
 • elektropolerowana

Wyposażenie dodatkowe

 • balon wyporowy do zminimalizowania hold-up
 • wkłady magnetyczne
 • kosze rozporowe
 • nogi o regulowanej wysokości
 • docisk dla worków z obręczą stalowa
 • adapter teleskopowy umożliwiający zastosowanie     wkładu świecowego zamiast worka filtracyjnego
 • płaszcze grzewcze: parowy, cieczowy lub elektryczny

Rodzaje przyłączy

 • kołnierzowe
 • gwintowane
 • szybkozłącza DIN
 • pod spaw doczołowy
 • tri-clamp
 • mleczarskie

W ofercie posiadamy dwa typy filtrów workowych: filtr workowy z wlotem bocznym HDB oraz filtr workowy z wlotem górnym EXBC.  

Filtry workowe z wlotem bocznym HDB

Filtr workowy HDB posiadający wlot boczny stanowi klasyczną konstrukcję sprawdzoną w szerokiej gamie zastosowań.

Klient zamawiając filtr workowy HDB ma możliwość wyboru rodzaju oraz wielkości króćców wlotowego i wylotowego jak również usytuowania ich względem osi filtra. Różnorodność stosowanych przez nas rodzaju przyłączy umożliwia zazwyczaj montaż filtra w istniejącej instalacji bez konieczności wykonywania dodatkowych prac.

Obudowy filtracyjne HDB wytwarzamy w 4 standardowych rozmiarach. Filtry są przystosowane do pracy z workami filtracyjnymi posiadającymi wszytą obręcz stalową lub plastikowy kołnierz samodoszczelniający Polylock.

Dostępne rozmiary worków filtracyjnych:

Rozmiar worka Średnica [mm] Długość    [mm] Powierzchnia [cm2]
# 11804202500
# 21808155000
# 3102203700
# 41023601200

Filtry workowe z wlotem górnym EXB

Filtry workowe z wlotem górnym EXBC zostały tak zaprojektowane aby zminimalizować straty produkty poprzez maksymalne zmniejszenie przestrzeni martwej filtra.

Niebagatelną zaletą filtra workowego z wlotem górnym jest to, że worek filtracyjny znajduje się na równi z powierzchnią zamknięcia, dzięki czemu obsługa filtra jest łatwiejsza, a ekspozycja osoby obsługującej filtr na kontakt z cieczą, często toksyczną, jest zminimalizowana (nie trzeba sięgać do środka obudowy aby wyjąc zużyty worek filtracyjny).

W naszej ofercie znajdują się dwa typy filtrów workowych z górnym wlotem:

1/ filtr workowy z górnym kołnierzem i zamknięciem wykonanym technologią ślusarsko-spawaną typu EXB; zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonania przyłączy w różnych rozmiarach, a samej obudowy w różnych gatunkach stali;

2/ filtr workowy z górnym kołnierzem i zamknięciem wykonanym w procesie odlewania z formy; filtr taki z racji mniejszego nakładu pracy jest bardziej ekonomiczny.

Filtry workowe na specjalne zamówienie

Filtry workowe mogą posiadać nietypowe przyłącza, zarówno przewymiarowane (dla zgrubnej filtracji i dużych przepływów) jak i zmniejszone, gdy mamy do czynienia z małym przepływem a ilość zanieczyszczeń jest duża lub zależy nam na zwiększeniu powierzchni filtracyjnej.

Filtry workowe z materiałów specjalnych

Prowadzenie procesu filtracji niektórych cieczy okazuje się niemożliwe na powszechnie stosowanych filtrach wykonanych ze stali kwasoodpornych ze względu na brak kompatybilności chemicznej pomiędzy danymi materiałami. W sytuacji takiej oferujemy możliwość wykonania filtrów workowych z materiałów specjalnych, tak aby prowadzony proces był w pełni bezpieczny i efektywny.

Oferujemy wykonanie filtrów workowych z materiałów tj. PVDF, PTFE, tytan, polietylen, polipropylen i inne. Dodatkowo filtry workowe mogą być zabezpieczone zewnętrzną powłoką antykorozyjną.

Od lewej: (1) filtr workowy wykonany z PVDF z elementami konstrukcyjnymi ze stali kwasoodpornej; (2) filtr workowy wykonany w całości z polietylenu; (3) filtr czteroworkowy wykonany w całości z tytanu grade 2.

Filtry wieloworkowe

Filtry wieloworkowe znajdują zastosowanie m.in w przemyśle spożywczym, chemicznym, petrochemicznym, energetycznym, w procesach produkcji farb i lakierów oraz wielu innych aplikacjach wymagających ekonomicznej i wysokowydajnej filtracji.

Filtry wieloworkowe umożliwiają osiągnięcie kilkudziesięciokrotnie większej wydajności niż tradycyjny filtr workowy w rozmiarze # 2.

Konkretne rozwiązania do twojego problemu

ChemTech jest wysoce specjalistyczną firmą zajmującą się technikami separacji, filtracji procesowej cieczy i gazów oraz oczyszczania i rozdziału faz.

Zapraszamy do kontaktu