Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
pl en
Chemtech Polska
24.02.2024
branze

Filtracja w procesie malowania kataforycznego

Filtracja w procesie malowania kataforetycznego

W procesie malowania farbą kataforetyczną (określanego również jako KTL; kataforeza; anaforeza; malowanie farbą anaforetyczną; EDP) występuje wiele procesów jednostkowych filtracyjnych.

Wstępne przygotowanie powierzchni (odtłuszczanie zanurzeniowe, natryskowe)

 • Na tym etapie ma miejsce filtracja mechaniczna na workach filtracyjnych lub przy pomocy filtrów samoczyszczących. Ma ona na celu ochronę dyszek natryskowych a także ogólną poprawę jakości malowanych elementów, poprzez zminimalizowanie wynoszenia zanieczyszczeń na powierzchni elementów. W tej strefie najlepsze wyniki daje także wspomaganie filtracji separatorem magnetycznym (wkładem magnetycznym) zainstalowanym w obudowie workowej lub jako niezależne urządzenie z funkcją samooczyszczenia.
 • W strefie odtłuszczania często instalowane są także filtry taśmowe z grawitacyjnym napływem i rolkowym mechanizmem przesuwu tkaniny filtracyjnej.
 • Firma Chemtech oferuje także układy regeneracji kąpieli odtłuszczających, oparte na mikrofiltracji i ultrafiltracji. W procesie odzysku kąpieli myjącej następuje oddzielenie olejów i tłuszczów (wraz z zanieczyszczeniami mechanicznymi) od bazy kąpieli (zawracanej do obiegu) zawierającej zalkalizowana wodę wraz z częścią dodatków (środków emulgujących, surfaktantów). Układy takie skonstruowane są na bazie modułów ceramicznych (membran ceramicznych, membrany ceramiczne, ceramic membranes), modułów ultrafiltracyjnych spiralnych z wysoce hydrofilową membraną PAN (Poliacrylonitryl) lub modułów rurowych Abcor.

Fosforanowanie (aktywacja, pasywacja)

 • W procesie fosforanowania (kąpieli fosforanowania cynkowego) używane są prasy filtracyjne do usuwania szlamu (prasa filtracyjna). W ofercie firmy ChemTech znajdują się kompletne urządzenia jak i materiały eksploatacyjne (przekładki filtracyjne, tkaniny,  płótna nawierzchniowe i podkładowe do pras płytowych, przegrody filtracyjne).
 • Niekiedy do pasywacji stosuje się kwas siarkowy. Wymaga to zastosowania specjalnych materiałów konstrukcyjnych odpornych chemicznie na kwas siarkowy. Firma Chemtech posiada doświadczenie i możliwości techniczne konstrukcji filtrów w wykonaniu chemoodpornym ze specjalistycznych stali stopowych 904, 904L, 1.453.

Malowanie Elektroforetyczne: Kataforetyczne i Anaforetyczne (Kataforeza i Anaforeza)

Na proces malowania składa się kilka procesów jednostkowych zanurzeniowych i natryskowych. Filtracja odgrywa w tych procesach szczególnie ważną rolę.

 • Filtracja workowa jest powszechnie stosowana na praktycznie każdym obiegu farby, ultrafiltratu jak i wody myjącej (obieg wody demi). Oprócz typowych worków filcowych i siatkowych nylonowych niezbędne jest niekiedy stosowanie specjalistycznych worków z mikrowłókniny polipropylenowej, tzw. odolejających (POMF; POMF-OA; POMF-OA-P2P). Worki antyolejowe posiadają właściwości adsorpcyjne względem olejów, smarów, silikonów i generalnie czynników kraterotwórczych (kraterowanie, paint catering) powodujących uciążliwe defekty malowania.
 • Niezbędnym procesem w malowaniu kataforetycznym (kataforezy) jest ultrafiltracja farby kataforetycznej. Ultrafiltracja farby kataforetycznej jest procesem krytycznym w procesie malowania, nastręczającym często wielu problemów technologicznych. Firma ChemTech jest w tej dziedzinie przedstawicielem techniczno-handlowym firmy Nanostone-Ultura. Nanostone-Ultura od ponad 35 lat dostarcza najnowocześniejsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązania w tej dziedzinie, charakteryzujące się długą żywotnością modułów ultra-filtracyjnych oraz ich energooszczędnością (niskie przepływy farby, niskie ciśnienia w stosunku do ilości permeatu – ultrafiltratu).
 • Kolejnym niezbędnym procesem podczas malowania kataforetycznego jest elektrodializa (electrodialysis; cataphoretic paint electrodialysis). Istnieją dwa podstawowe sposoby prowadzenia procesu: płytowy (obecnie rzadziej używany)  oraz na modułach rurowych.  Instalacja elektrodializy składa się z cel elektrodializy (cela elektrodializy; cela dializy; cele dializy), elektrody (anody) oraz układu cyrkulacji anolitu (anolyte). W ofercie firmy ChemTech znajdują się membrany do cel płaskich marki LANXESS Sybron Chemicals Inc. MA-7500 (dostępna w rolkach),oraz MA-3475; MA-3475L; MC3470L (w arkuszach).
 • W procesie malowania kataforetycznego niezbędna jest woda demi (demineralizowana). Firma ChemTech jest dostawcą rozwiązań tradycyjnych: stacji przygotowania wody opartych na jonitach (złożach jonitowych) jak i membranowych opartych na odwróconej osmozie RO.

Prowadzimy serwis i modernizacje istniejących instalacji.

Chemtech Polska

Firma ChemTech jest wysoce specjalistyczną firmą zajmującą się technikami separacji, filtracji procesowej, filtracji cieczy i gazów oraz oczyszczania i rozdziału faz.

Kontakt

Napisz do nas

  Wyślij wiadomość