Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
pl en

Filtry siatkowe koszowe i kątowe

Filtry siatkowe koszowe i kątowe

Filtry siatkowe (koszowe) typu Strainer znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach ciepłowniczych, wodnych oraz przemysłowych, wszędzie tam gdzie istnieje konieczność usunięcia niepożądanych zanieczyszczeń stałych ze strumieni cieczy, gazów oraz par. Filtry koszowe są instalowane w rurociągach w celu ochrony aparatury kontrolno – pomiarowej, ochrony pomp, zaworów, regulatorów i innych elementów wchodzących w skład instalacji.  Oczyszczenie strumieni na filtrach koszowych jest procesem mechanicznego zatrzymania cząstek ciał stałych (np. piasku, żwiru, cząstek pochodzących z korozji rur) na przegrodzie filtracyjnej, którą stanowi perforowany element lub siatka druciana.

Wśród filtrów siatkowych zasadniczo wyróżnia się filtr koszowy T oraz Y. Zazwyczaj filtr koszowy T stosuje się do oczyszczania strumieni cieczy natomiast typ Y w układach parowych.  Wśród filtrów koszowych wyróżnia się również urządzenia pojedyncze i zdwojone (duplex). Pojedyncze koszowe filtry siatkowe stosuje się tam, gdzie można na pewien czas zatrzymać przepływający strumień i w tym czasie wyczyścić kosz filtra. Filtry koszowe typu duplex umożliwiają  nieprzerwaną pracę filtra. W czasie, gdy jeden z koszy wymaga wyczyszczenia przepływający strumień w prosty sposób kieruję się na drugi kosz natomiast kosz wyczyszczony można ponownie włożyć do filtra.

Korpusy filtrów koszowych wykonuje się z kilku rodzajów materiałów, wśród których najbardziej popularnymi są żeliwo, żeliwo sferoidalne, staliwo oraz stal nierdzewna.  Kosze filtracyjne wytwarza się ze stali nierdzewnej. Standardowa wielkość oczka kosza to 1mm. Na życzenie klienta istnieje możliwość wyłożenia kosza siatką o dowolnej wielkości oczka.

Główny obszar zastosowań filtrów siatkowych w wykonaniu przemysłowym to:

  • przemysł energetyczny,
  • dostawa gazów,
  • parowniki,
  • instalacje olejowe,
  • instalacje grzewcze i ciepłownicze,
  • centralne ogrzewanie,
  • instalacje chłodnicze,
  • układy parowe.

Firma ChemTech podejmuje się zaprojektowania i wykonania nietypowych konstrukcji filtrów – na przykład filtra koszowego typu strainer z wziernikiem na górnej pokrywie dzięki któremu operator może wizualnie kontrolować stopień zabrudzenia kosza filtracyjnego (zdjęcie poniżej po prawej stronie). W tym przypadku filtry koszowe zostały dostarczone dla klienta z branży kosmetycznej, któremu zależało na natychmiastowej kontroli czystości na filtrze rozładunkowym etanolu filtracji na przepompowni z cysterny do zbiornika stokażowego. W ten sposób już w trakcie przepompowania i stwierdzenia mocno zanieczyszczonego produktu operator może wstrzymać proces ograniczając zanieczyszczenie zbiorników.

Podstawowe dane

Materiał wykonaniażeliwo, żeliwo sferoidalne, staliwo, stal nierdzewna
Dostępne wielkości oczek1mm standard, inne wielkości oczek na zamówienie
Ciśnienie pracyPN6, PN10, PN16, PN25, PN40
Rodzaje przyłączygwint, kołnierz, pod spaw
Wielkość przyłączyod DN15 do DN500

Sanitarne filtry kątowe

Filtry kątowe w wykonaniu sanitarnym znajdują szerokie zastosowanie w instalacjach przemysłu kosmetycznego, spożywczego oraz farmaceutycznego. Służą do oczyszczania cieczy, gazów oraz par. Zazwyczaj instalowane w rurociągach w celu ochrony aparatury kontrolno – pomiarowej, pomp, zaworów, regulatorów oraz innych elementów wchodzących w skład instalacji. Filtry typu strainer standardowo wytwarzane są ze stali kwasoodpornej 304 oraz 316L z elektropolerowanych wykończeniem powierzchni do Ra<0,8um. Istnieje możliwość wykonania filtra z materiałów specjalnych oraz innym standardem wykończenia powierzchni: poler mechaniczny, elektropoler do Ra<0,4um, poler lustrzany. Kosz filtracyjny standardowo wykonany jest z siatki stalowej, istnieje jednak możliwość zastosowania zamiennie sita szczelinowego lub sita perforowanego. Dostępne wielkości oczek to 1, 0.5, 0.4, 0.3, 0.2 oraz 0.1mm. Na życzenie klienta istnieje możliwość wykonania kosza filtracyjnego o innej wielkości oczek.

Podstawowe dane

Materiał wykonaniastal nierdzewna 304, 316, 316L, materiały specjalne
Dostępne wielkości oczek1mm, 0.5, 0.4, 0.3, 0.2, 0.1mm, inne wielkości oczek na zamówienie
Ciśnienie pracyPN6, PN10, PN16
Rodzaje przyłączygwint, kołnierz, tri-clamp, złącza mleczarskie
Wielkość przyłączyod DN15
Kontakt

Napisz do nas

    Wyślij wiadomość