Demistery
Demister
Demister – dobór i zastosowanie w procesach wydobycia, magazynowania i transportu gazu ziemnego oraz w procesach petrochemicznych.

W technologii wydobycia, transportu i magazynowania gazu ziemnego powszechnym zagadnieniem jest usuwanie fazy ciekłej ze strumienia sprężonego gazu. Pierwszym etapem obróbki gazu jest usunięcie tzw. wody złożowej (woda złożowa) wraz z towarzyszącymi jej zanieczyszczeniami mechanicznymi. W tym celu stosuje się najczęściej układ zbiorników z separacja grawitacyjną wspomaganą układem przegród i lamelli.
Większe efektywności uzyskuje się stosując pionowy lub poziomy zbiornik zaopatrzony w demister wykonany z dzianiny stalowej lub syntetycznej. Firma ChemTech dysponuje niezbędna wiedzą do optymalnego doboru wielkości i rodzaju wkładu demisterów. Przy dobrym zaprojektowaniu osiągany jest stopień separacji, wynoszący ponad 99% dla cząsteczek 10 um.
Dobór urządzeń separujących w zależności od wielkości zatrzymywanych kropel cieczy.
Wśród najczęściej stosowanych materiałów, z których wykonuje się wkłady demisterów są stale szlachetne oraz kwasoodporne, tytan, monel*, inkonel*, miedz, aluminium, mosiądź, stal chromowana, a także materiały syntetyczne tj. polipropylen PP, polietylen PE, PVC, PVDF, PTFE, PES (* znak towarowy).
Istnieje wiele możliwych sposobów usytuowania wkładu demistera w zbiorniku, niektóre z nich przedstawiono na schemacie poniżej:
Pionowy demister – możliwe sposoby usytuowania wkładu separującego.
Pionowy demister – możliwe sposoby usytuowania wkładu separującego.
Poniżej przedstawiono wyniki badań przeprowadzone na wkładach wykonanych ze stali szlachetnej oraz PP i PVDF.
Charakterystyka przepływowa
Spadek ciśnienia dla wkładu demistera metalowego dla różnych wartości gęstości pozornej.
Spadek ciśnienia dla wkładu demistera z PP oraz PVDF dla różnych wartości gęstości pozornej.
Skuteczność wkładu
Stopień zatrzymywania kropel cieczy dla wkładu demistera metalowego.
Stopień zatrzymywania kropel cieczy dla wkładu demistera z PP.