Samoczyszczące filtry bezciśnieniowe

Samoczyszczące filtry bezciśnieniowe

Filtr samoczyszczący dyskowy

Filtry samoczyszczące bezciśnieniowe dyskowe stosowane są do wstępnego oczyszczania cieczy w wielu gałęziach przemysłu. Filtry te charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią filtracyjną, w stosunku do ich gabarytów. 

Zasada działania:

Oczyszczana woda podawana jest do filtra, gdzie spływa grawitacyjnie do kaset (dysków). Podczas procesu filtracji kasety nie obracają się. Zanieczyszczenia zatrzymywane są po wewnętrznej ich stronie, a na powierzchni tworzy się placek filtracyjny, który powoduje spadek natężenia przepływu oraz wzrost poziomu wody w bębnie. Po osiągnięciu określonego poziomu cieczy sonda aktywuje obracanie się dysków, rozpoczynając proces wstecznego przemywania. Wysokociśnieniowe dysze kierują zanieczyszczenia na zewnątrz filtra. W miarę obniżania się poziomu wody do pierwotnej wartości i końca przemywania wstecznego dyski przestają się obracać i  filtr samoczyszczący bezciśnieniowy powraca do swojej regularnej pracy. Istotne jest, iż proces czyszczenia odbywa się bez przerywania procesu filtracji.

Budowa i właściwości samoczyszczącego filtra bezciśnieniowego dyskowego:

 • Dokładność filtracji w przedziale 5-200µm
 • Wklęsły kształt kaset zmniejsza obciążenie wału i przedłuża żywotność mechanicznych części filtra
 • Uszczelnienie bębna filtra dyskowego jest odporne na ścieranie
 • Specjalnie zaprojektowane dysze zapewniają wysoką skuteczność oczyszczania przy zminimalizowaniu strat wody
 • Kasety filtra zrobione są z wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy)

Filtr samoczyszczący bębnowy

Filtry samoczyszczące bezciśnieniowe bębnowe zaprojektowane są w szczególności do filtracji wody z oczyszczalni ścieków. Wyprodukowane są ze stali nierdzewnej 1.4301 (304) oraz wytrzymałych, niekorozyjnych tworzyw sztucznych. Wkłady filtracyjne wykonano z nylonu i są one dostępne w szerokiej gamie efektywności. W przypadku filtracji w trudniejszych warunkach, takich jak przemysł górniczy, możemy zaproponować wkład filtracyjny ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest bardziej odporny na ostre odłamki przedmiotów w stosunku do filtra dyskowego. Filtry samoczyszczące bezciśnieniowe bębnowe stosuje się często w przemyśle papierniczym, tekstylnym, farmach rybnych, zoo i wielu innych. Odpowiedni filtr dobierany jest na podstawie natężenia przepływu. Na życzenie dostępne są różne materiały i gęstości materiału filtracyjnego. Odpływ szlamu może odbywać się grawitacyjnie lub z użyciem pompy.

Zasada działania:

Oczyszczane medium doprowadzane jest do układu króćcem wlotowym. Zanieczyszczenia zatrzymywane są na wewnętrznej stronie tkaniny filtracyjnej, a przefiltrowana woda przepływa przez materiał. Ciągłe osadzanie się zanieczyszczeń powoduje utworzenie placka filtracyjnego, który powoduje wzrost oporów przepływu i przy tym wzrost poziomu cieczy. Gdy osiągnięty zostanie maksymalny poziom cieczy sonda poziomu wprowadza filtr bębnowy w rotację oraz aktywuje pompę płuczącą. Pompa dostarcza wodę do dysz strumieniowych, które wypłukują zanieczyszczenia z bębna. Po zakończeniu fazy płukania, filtr samoczyszczący bębnowy zatrzymuje się i rozpoczyna się kolejny proces filtracji.

Zalety:

 • Poprawienie jakości filtrowanej wody
 • Niskie koszty inwestycyjne i operacyjne
 • Filtr jest w pełni zautomatyzowany
 • Długi czas eksploatacji i wysoka odporność na awarie

Dostępne modele:

typpowierzchnia filtracji [m²]ilość wkładówmax natężenie przepływu [l/s]
1FB0,72878
2FB1,8721820
3FB3,7443640
4FB6,2406070
5FB9,36090100
6FB14,35138150

Konkretne rozwiązania do twojego problemu

ChemTech jest wysoce specjalistyczną firmą zajmującą się technikami separacji, filtracji procesowej cieczy i gazów oraz oczyszczania i rozdziału faz.

Zapraszamy do kontaktu  *pole wymagane