Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
pl en

Samoczyszczące filtry bezciśnieniowe

Samoczyszczące filtry bezciśnieniowe
Filtr samoczyszczący dyskowy

Filtry samoczyszczące bezciśnieniowe dyskowe stosowane są do wstępnego oczyszczania cieczy w wielu gałęziach przemysłu. Filtry te charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią filtracyjną, w stosunku do ich gabarytów.

Zasada działania:

Oczyszczana woda podawana jest do filtra, gdzie spływa grawitacyjnie do kaset (dysków). Podczas procesu filtracji kasety nie obracają się. Zanieczyszczenia zatrzymywane są po wewnętrznej ich stronie, a na powierzchni tworzy się placek filtracyjny, który powoduje spadek natężenia przepływu oraz wzrost poziomu wody w bębnie. Po osiągnięciu określonego poziomu cieczy sonda aktywuje obracanie się dysków, rozpoczynając proces wstecznego przemywania. Wysokociśnieniowe dysze kierują zanieczyszczenia na zewnątrz filtra. W miarę obniżania się poziomu wody do pierwotnej wartości i końca przemywania wstecznego dyski przestają się obracać i  filtr samoczyszczący bezciśnieniowy powraca do swojej regularnej pracy. Istotne jest, iż proces czyszczenia odbywa się bez przerywania procesu filtracji.

Budowa i właściwości samoczyszczącego filtra bezciśnieniowego dyskowego:

 • Dokładność filtracji w przedziale 5-200µm
 • Wklęsły kształt kaset zmniejsza obciążenie wału i przedłuża żywotność mechanicznych części filtra
 • Uszczelnienie bębna filtra dyskowego jest odporne na ścieranie
 • Specjalnie zaprojektowane dysze zapewniają wysoką skuteczność oczyszczania przy zminimalizowaniu strat wody
 • Kasety filtra zrobione są z wytrzymałego tworzywa sztucznego ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy)

Filtr samoczyszczący bębnowy

Filtry samoczyszczące bezciśnieniowe bębnowe zaprojektowane są w szczególności do filtracji wody z oczyszczalni ścieków. Wyprodukowane są ze stali nierdzewnej 1.4301 (304) oraz wytrzymałych, niekorozyjnych tworzyw sztucznych. Wkłady filtracyjne wykonano z nylonu i są one dostępne w szerokiej gamie efektywności. W przypadku filtracji w trudniejszych warunkach, takich jak przemysł górniczy, możemy zaproponować wkład filtracyjny ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest bardziej odporny na ostre odłamki przedmiotów w stosunku do filtra dyskowego. Filtry samoczyszczące bezciśnieniowe bębnowe stosuje się często w przemyśle papierniczym, tekstylnym, farmach rybnych, zoo i wielu innych. Odpowiedni filtr dobierany jest na podstawie natężenia przepływu. Na życzenie dostępne są różne materiały i gęstości materiału filtracyjnego. Odpływ szlamu może odbywać się grawitacyjnie lub z użyciem pompy.

Zasada działania:

Oczyszczane medium doprowadzane jest do układu króćcem wlotowym. Zanieczyszczenia zatrzymywane są na wewnętrznej stronie tkaniny filtracyjnej, a przefiltrowana woda przepływa przez materiał. Ciągłe osadzanie się zanieczyszczeń powoduje utworzenie placka filtracyjnego, który powoduje wzrost oporów przepływu i przy tym wzrost poziomu cieczy. Gdy osiągnięty zostanie maksymalny poziom cieczy sonda poziomu wprowadza filtr bębnowy w rotację oraz aktywuje pompę płuczącą. Pompa dostarcza wodę do dysz strumieniowych, które wypłukują zanieczyszczenia z bębna. Po zakończeniu fazy płukania, filtr samoczyszczący bębnowy zatrzymuje się i rozpoczyna się kolejny proces filtracji.

Zalety:

 • Poprawienie jakości filtrowanej wody
 • Niskie koszty inwestycyjne i operacyjne
 • Filtr jest w pełni zautomatyzowany
 • Długi czas eksploatacji i wysoka odporność na awarie
typpowierzchnia filtracji [m²]ilość wkładówmax natężenie przepływu [l/s]
1FB0,72878
2FB1,8721820
3FB3,7443640
4FB6,2406070
5FB9,36090100
6FB14,35138150
Kontakt

Napisz do nas

  Wyślij wiadomość