Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
pl en

Filtr adsorpcyjny oddechowy

Filtry adsorpcyjne oddechowe są jedną z najbardziej opłacalnych metod ochrony przed zanieczyszczeniami. Filtry oddechowe są integralnym elementem do systemów płynnego smarowania, hydraulicznego systemu, albo zbiornika magazynowego. Filtr oddechowy zapewnia ochronę przed wilgocią i zanieczyszczonymi cząstkami w trudnych warunkach procesowych. Lepszą metodą ochrony jest uniknięcie dostania się zanieczyszczeń do układu, niż próby oczyszczenia układu po zaistniałych szkodach.

Większość maszyn i urządzeń. zaprojektowana jest aby „oddychać”, dlatego też powinno się stosować ekonomicznie korzystne metody ochrony przed dostaniem się otaczających gazów do wlotu do układu. Zanieczyszczenia i wilgoć dostaną się do układu przy jakichkolwiek zmianach temperatury, ciśnienia czy poziomu cieczy. Dlatego też firma ChemTech poleca filtr adsorpcyjny oddechowy w celu ochrony Państwa instalacji.

Magazynowanie substancji chemicznych w zbiornikach wiąże się z niebezpieczeństwem przedostania ich oparów do atmosfery, gdyż ze względów bezpieczeństwa nie można takich zbiorników oddzielić zupełnie od otoczenia. Często takimi  substancjami  są  kwasy takie  jak siarkowy (VI), azotowy czy solny. W celu uniknięcia zanieczyszczenia środowiska oparami magazynowanej cieczy stosuje się filtry oddechowe ze złożem adsorpcyjnym. Filtry adsorpcyjne oddechowe produkowane przez ChemTech mają bardzo prostą budowę, zapewniającą nieskomplikowaną obsługę, a złoża zawierają indykator na bieżąco informujący o stopniu zużycia złoża.

Zastosowanie adsorpcyjnych filtrów oddechowych:

  • adsorpcja wyziewów ze zbiorników,
  • ochrona magazynowanej cieczy przed wpływem czynników atmosfery zewnętrznej, typu wilgoć (para wodna  zawarta w powietrzu), CO2  które ma szczególne znaczenie dla utrzymywania niskiej przewodności wody demineralizowanej (DEMI).

Filtr adsorpcyjny oddechowy – złoże adsorpcyjne

Filtr oddechowy adsorpcyjny produkowany przez ChemTech jest uniwersalny, może być wypełniony różnymi złożami, np.:

  • węglem aktywnym,
  • złożem osuszającym typu Silica Gel,
  • sitem molekularnym,
  • złożem do pochłaniania COdo wody demi
  • złożem do rozkładu ozonu

Filtry te znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, petrochemicznym, itp.

Filtr adsorpcyjny oddechowy – KaroSorb

Szczególnym i ważnym przypadkiem zastosowania filtra adsorpcyjnego oddechowego ze złożem KaroSorb są zbiorniki z kwasem solnym. Chlorowodór  obecny  w  oparach  wyrządza  wiele szkód w pomieszczeniach w których zbiorniki się znajdują. Zastosowanie filtrów adsorpcyjnych oddechowych jest proste i ekonomiczne w porównaniu z zastosowaniem płuczek czy innej specjalistycznej instalacji wywiewnej. Obudowy filtrów oddechowych są wykonywane ze stali lub tworzywa sztucznego – w zależności od wytycznych technologicznych oraz indywidualnych wymagań klienta.

Filtr adsorpcyjny oddechowy do wody demi – adsorber CO2

Wysokiej jakości woda demineralizowana wymaga szczególnych warunków przechowywania, w tym izolacji od dwutlenku węgla zawartego w powietrzu.

W trakcie poboru wody dwutlenek węgla przedostając się do zbiornika magazynowego reaguje z wodą tworząc kwas węglowy, który obniża pH wody i podnosi jej przewodnictwo właściwe.

W wielu przypadkach woda zdemineralizowana przed końcowym zastosowaniem jest poddawana procesowi doczyszczania na złożu mieszanym (mix-bed). Dwutlenek węgla rozpuszczony w wodzie znacznie skraca czas pracy złoża powodując wcześniejsze wyczerpanie pojemności anionitu, będącego jednym ze składników złoża. Stosowanie adsorberów dwutlenku węgla pozwala na wydłużenie czasu pracy złoża mieszanego.

Adsorbery dwutlenku węgla stanowią rozwiązanie kompaktowe i mniej kosztowne niż budowa instalacji do wytwarzania poduszek azotowych w zbiornikach magazynowych.

Zaletą adsorberów firmy ChemTech jest posiadanie wskaźnika zużycia, który informuje o konieczności wymiany wkładu w celu zapewnienia niezawodnej ochrony przed wpływem dwutlenku węgla. Wskaźnik zużycia występuje jako domieszka złoża indykatorowego zmieniającego kolor na niebieski pod wpływem przereagowania z CO2. Firma ChemTech produkuje pochłaniacze CO2 w postaci małych adsorberów oddechowych montowanych bezpośrednio na króćcach zbiornika, a także większych adsorberów, które są ustawione obok zbiorników z wodą demi.

Filtr adsorpcyjny oddechowy do rozkładu ozonu

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zastosowanie filtra oddechowego ze złożem do rozkładu ozonu typu OzonCat. Złoże zawiera katalizator rozkładający ozon do tlenu w temperaturze otoczenia, natomiast sama konstrukcja filtra jest budowana z materiałów kompatybilnych z ozonem. W bezpieczny sposób (bez zagrożenia pożarowego) możliwe jest niszczenie ozonu o stężeniu większym, niż 10% na wlocie. Katalizator nie jest zużywany podczas procesu, dzięki czemu żywotność złoża jest wieloletnia.

Filtr adsorpcyjny oddechowy z węglem aktywnym

Filtr oddechowy z węglem aktywnym

Filtr adsorpcyjny oddechowy ze złożem silikażelu do usuwania pary wodnej

Filtr oddechowy ze złożem silikażelu do usuwania pary wodnej

Filtr adsorpcyjny oddechowy - Adsorber CO2 pracujący

Filtr oddechowy ze złożem indykatorowym KaroSorb do adsorpcji CO2 i kwaśnych oparów.

Filtr adsorpcyjny oddechowy ze złożem silikażelu

Filtr adsorpcyjny oddechowy ze złożem silikażelu do usuwania wilgoci, częściowo zużyty

Filtry adsorpcyjne oddechowe z tworzyw sztucznych

 

Oprócz typowych filtrów oddechowych wykonanych ze stali nierdzewnych posiadamy w naszej ofercie adsorbery wykonane z tworzyw sztucznych, znajdują one zastosowanie gdy nieodpowiednie jest zastosowanie stali ze względu na warunki procesu czy substancje biorące w nim udział.

 

Absorpcja oparów

W wielu przypadkach ekonomicznym sposobem zabezpieczania zbiorników oraz odciągów znad zbiorników i linii technologicznej jest zastosowanie metody mokrej – absorpcji i/lub skrubera. Dotyczy to zarówno problemu usuwania pyłów jak i toksycznych lub agresywnych oparów. Na zdjęciu przedstawiony jest absorber w wykonaniu chemoodpornym zastosowany przy zbiorniku z kwasem solnym. W zasobniku krąży woda lub absorbent z którym reaguje czynnik znajdujący się w fazie gazowej. Kontaktowanie faz może mieć charakter natrysku lub zwilżania złoża (wypełnienie nasypowe lub strukturalne). Układ monitoruje jakość krążącego czynnika w  sposób  automatyczny.  Na  górze kolumny kontaktowej znajduje się demister (odemglacz, odkraplacz) zabezpieczający otoczenie przed emisją aerozolu czynnika absorpcyjnego.

Układ absorpcji oparów
Kontakt

Napisz do nas

    Wyślij wiadomość