Filtry workowe

filtr workowy, Firma ChemTech jest przedstawicielem techniczno - handlowym międzynarodowego koncernu FSI specjalizującego się w produkcji filtrów workowych. Oczyszczanie cieczy na filtrach workowych stanowi bardzo ekonomiczny sposób filtracji zawiesin, popularny w wielu gałęziach przemysłu, szczególnie w przypadku filtracji farb i lakierów, filtracji żywic a także filtracji lepkich cieczy takich jak oleje jadalne i przemysłowe. Zaletą stosowania filtrów workowych jest niski koszt prowadzenia procesu filtracji, szczególnie na typowych filtrach workowych oraz  siatkowych. Filtry workowe wykonane z filcu filtracyjnego, charakteryzujące się wgłębnym mechanizmem filtracji (który umożliwia usuwanie zanieczyszczeń typu żelowego) stosowane są w efektywnościach od 1 µm do 100 µm. Filtry workowe z siatki filtracyjnej dostępne z efektywnościami od 5 µm do 1200 µm najczęściej stosowane są z efektywnościami powyżej 50 µm i przeznaczone są do bardziej zgrubnej filtracji. Filtry workowe siatkowe, w zależności od aplikacji mogą być do pewnego stopnia regenerowane (myte).  filtry workowe

Najbardziej popularnym i ekonomicznym materiałem wykorzystywanym do produkcji filtrów workowych jest polipropylen i poliester. Dobór odpowiedniego materiału zależny jest od kompatybilności chemicznej oczyszczanego medium oraz warunków temperaturowych filtracji. W przypadkach podwyższonych wymagań temperaturowych dostępne są również filtry workowe wykonane z NOMEXU® , filtry workowe z TEFLONU®, filtry workowe poliamidu oraz filtry workowe tkanin z włókna szklanego.   Filtry workowe siatkowe Najbardziej popularnym materiałem, z którego wykonane są filtry workowe siatkowe jest tzw. nylon monofilamentowy (nylon monofilament mesh) najczęściej oznaczany jako NMO. Siatka mononofilamentowa wykonana jest z pojedynczych włókien (żyłek) tworzących stabilną strukturę w postaci kwadratowych oczek. Im dokładniejsza siatka tym włókna są cieńsze. Dlatego w praktyce rzadko stosuje się siatki o efektywności mniejszej niż 25 mikronów, ze względu na to, że dokładne siatki są bardzo delikatne  Rzadziej stosowane są filtry workowe z siatek monofilamentowych i multifilamentowych z poliestru i polipropylenu. W filtrach tzw. koszowych, kosz filtracyjny może być wyłożony siatką ze stali kwasowej.

siatka monofilamentowa
a) Siatka monofilamentowa
siatka multifilamentowa
b) Siatka multifilamentowa
siatka ze stali kwasowej
c) Siatka ze stali kwasowej

 

Worki filtracyjne z mikrowłókien melt-blown Dążenie do poprawy efektywności worków filtracyjnych oraz zwiększenia pojemności zanieczyszczeń spowodowało rozwój wkładów filtracyjnych workowych o strukturze (morfologii) wykorzystywanej uprzednio w świecach filtracyjnych. Dzięki temu powstały produkty które charakteryzują się absolutnym stopniem stopniem zatrzymywania, który dla filtracji workowej przyjęto jako stopień zatrzymywania na poziomie 98% i większym. Zaletą tego podejścia jest osiągnięcie wysokiej jakości filtracji z zachowaniem podstawowej zalety filtrów workowych polegającej na tym, że zanieczyszczenia znajdują się wewnątrz worka i w 100% są one usuwane wraz z wkładem z obudowy. Dodatkowa zaletą worków wykonanych z mikrowłókien polipropylenowych jest ich cecha polegająca na zdolności adsorpcji oleju i silikonu z roztworów farb (w tym farby kataforetycznej). W ofercie firmy ChemTech są specjalistyczne worki tzw. antyolejowe zoptymalizowane  do tego celu. .

produkcja worków filtracyjnych metodą melt blown
Maszyna wytwarzająca worek filtracyjny w jednostopniowym procesie melt-blow.

plisowane worki filtracyjne ultipleat
Worki filtracyjne plisowane typu Ultipleat®

Najnowsze rozwiązania w dziedzinie filtracji workowej są skierowane na użycie wkładów filtracyjnych świecowych plisowanych, z odwróconym przepływem.  Dzięki temu osiągnięto możliwość stosowania wielokrotnie większych przepływów niż w przypadku worków konwencjonalnych przy zachowaniu absolutnego stopnia zatrzymywania na poziomie filtrów świecowych 99,98%. Więcej informacji zjadziecie Państwo na stronie  "Filtry świecowo-workowe typu Ultipleat®" Filtry workowo-świecowe

uklad-filtracyjny Układ filtracji stopniowej, Filtry workow-swiecowe
Instalacja filtrów workowo-świecowych: kompletny układ z manometrami, siłownikami, zaworami i pompą.

 

Agregat filtracyjny z pompą Worki filtracyjne wykonywane na zamówienie Istnieje możliwość dostarczenia worków filtracyjnych o nietypowych rozmiarach oraz z różnymi wykończeniami.  

 

Podstawowe cechy worków filtracyjnych oferowanych przez firmę ChemTech

  • Filtry workowe są zestandaryzowane pod kątem typowych wielkości worków filtracyjnych.

 

worki filtracyjne
Standardowe worki filtracyjne   

 

 

Wymiar/numer worka 
Powierzchnia - ft2/m 2.0/0.19 4.4/0.41 0.5/0.05 1.0/0.09
Objętość - gal/litr  2.1/7.9 4.6/17.3 0.37/1.4 0.67/2.5
Średnica - inch/cm  7/17.8 7/17.8 4/10.2 4/10.2
Długość - inch/cm  16/40.65 32/81.3 8.25/20.9 14/35.5

Standardowe wymiary worków filtracyjnych

 

  • Standardowo, worki filtracyjne dostarczane są z polipropylenowym kołnierzem samo doszczelniającym PolyLock.

  polylock

Worki filtracyjne z doszczelnieniem typu PolyLock

 

  • Filtry z filcu filtracyjnego są standardowo zgrzewane. Worki szyte dostępne są na zamówienie.

    

worki filtracyjne, worki filcowe filtracja workowa

Worki filtracyjne zgrzewane i zszywane

 

  • Wszystkie worki filtracyjne przeznaczone do farby kataforetycznej nie zawierają silikonu mogącego powodować kraterowanie.

  kraterowanie    

Jesteśmy dystrybutorem firm