Filtry samoczyszczące

Samoczyszczące filtry bezciśnieniowe

Filtry samoczyszczące firmy Amiad

Filtr samoczyszczący ASF

Linia filtrów samoczyszczących ASF stanowi typoszereg uniwersalnych, automatycznych, kompaktowych filtrów samoczyszczących, zarówno do dokładnej jak i zgrubnej filtracji cieczy. Filtr samoczyszczący ASF, jako nieliczny w tej grupie filtrów, może pracować również na podciśnieniu.

Filtr samoczyszczący jest zaopatrzony w sito szczelinowe w kształcie cylindra, z filtracją od środka na zewnątrz. Metoda samoczyszczenia sita oparta jest na pracy mechanicznego skrobaka, wyposażonego w specjalny układ doszczelniający, powodujący przyleganie tłoka do sita.

Linia filtrów ASF umożliwia efektywną filtrację wszelkiego rodzaju cieczy, zarówno cieczy o niskich lepkościach, jak i cieczy procesowych o lepkościach wysokich, takich jak żywice, kleje, emulsje, polimery.

Specjalne wykonanie tłoka skrobakowego powoduje, że proces czyszczenia odbywa się bez przerywania procesu filtracji zaś straty cieczy są zminimalizowane.

Praca filtra samoczyszczącego może być w dowolnym stopniu zautomatyzowana - od wersji ręcznej aż po całkowicie automatyczną.

 

Filtr samoczyszczący ASFA8, filtry samoczyszczące, Przemysłowy filtr samoczyszczący Sito szczelinowe filtra samoczyszczącego

 

Produkowany przez firmę ChemTech filtr samoczyszczący ASF jest bardzo wydajny, używany jest bezobsługowo i wielokrotnie. Cechuje się długą żywotnością przy stosunkowo rzadkiej konieczności konserwacji. Przykładem może być przedstawiony tu licznik cykli zamontowany do jednego ze sprzedanych przez nas filtrów.

 

filtr samoczyszczący, rozładunek cystern,

 

Do filtracji cieczy z dużą ilością zanieczyszczeń polecamy zastosowanie filtra wieloelementowego (z trzema sitami). Poprzez takie rozwiązanie uzyskujemy większą powierzchnię filtracyjną, a co za tym idzie lepszą wydajność procesu filtracji.

filtr samoczyszczący automatyczny wieloelementowy kilka sit

Filtry samoczyszczące procesowe

Firma ChemTech jest producentem filtrów samoczyszczących procesowych, dwusiłownikowych, znajdujących zastosowanie w filtracji cieczy lepkich, przykładowo farb, lakierów lub klejów.

 

samoczyszczący; asf; procesowy; filtracja

 

Agregaty i układy filtracyjne

Dostępny jest również agregat filtracyjny, zawierający filtr ASF wraz z pompą. Układ umieszczony jest na platformie przejezdnej, co umożliwia łatwe przemieszczanie całego urządzenia.

 

filtr samoczyszczący, asf, platforma przejezdna, mobilny

 

Poniższe zdjęcie przedstawia układ filtracyjny dostarczony do firmy VW. Na pierwszym stopniu zamontowano filtr samoczyszczący z sitem 30um, a na drugim filtr workowy 1um. Filtry pracują na wodzie chłodniczej.

 

 

Automatyczny filtr samoczyszczacy , filtr workowy, ASF, oczyszczanie wody chłodniczej 

 

 

Podstawowe dane techniczne

 

Materiały konstrukcyjne Sito szczelinowe wykonane z wysokiej jakości stali AISI316L, korpus wykonany ze stali AISI316L lub AISI304
Dokładność filtracji od 0,03mm do 4mm (od 30µm do 4000µm)
Wydajność do 2000m3/h
Powierzchnia filtracyjna do 32000cm2
Wielkość przyłączy do DN400
Uszczelnienie buna, EPDM, viton, NBR, silikon, teflon
Wykończenie powierzchni kuleczkowane, polerowane mechanicznie, elektropolerowane
Ciśnienie pracy 6, 10, 16 lub 40bar
Temperatura pracy do 142oC

 

Podstawowe wymiary

 

Typ ASF Wielkość przyłączy Wydajność max [m3/h] Wymiar A [mm] Wymiar B [mm] Wymiar C [mm] Wymiar D [mm]
6 DN100 100 1610 250 500 400
6XL DN100 2610 250 100 400
7 DN150 200 1610 300 500 500
7XL DN150 2610 300 1000 500
8 DN200 400 1820 410 500 700
8XL DN200 2820 410 1000 700
9 DN250 600 1870 460 550 800
9XL DN250 2870 460 1000 800

Tabela   przedstawia   przybliżone   wymiary   filtrów  samoczyszczących.  Dokładny  rysunek filtra zostanie przekazany po otrzymaniu zamówienia. Karta katalogowa do pobrania  asf-06  

 

Zalety filtrów samoczyszczących ASF

 

U jednego z naszych klientów wystąpił z problem z częstym zapychaniem się filtra kątowego w instalacji przygotowania wody przeciwpożarowej oraz  gospodarczej. Filtrowana woda pochodziła ze zbiorników otwartych i głównymi zanieczyszczeniami w niej występującymi były organizmy żywe, takie jak glony czy małe skorupiaki, ale również kamienie i pozostałości drewna. Zastosowany filtr kątowy o dokładności filtracji 2 mm po kilkunastu minutach pracy instalacji ulegał zapchaniu, co w konsekwencji doprowadziło do jego uszkodzenia. Uszkodzone fragmenty siatki filtracyjnej dostawały się dalej do instalacji, ponadto konieczne było częste rozkręcanie filtra w celu usunięcia zanieczyszczeń.

 

filtr siatkowy in-line, strainer, filtr koszowy, y-strainer wklad filtra siatkowego

 

Firma Chemtech w miejsce filtra siatkowego zamontowała filtr samoczyszczący typu ASFA z sitem szczelinowym o dokładności filtracji 0,5 mm. Dzięki elastyczności w zakresie wymiarów oraz konstrukcji filtra, możliwa była wymiana istniejącego niedziałającego filtra kątowego na nowy automatyczny filtr samoczyszczący bez przebudowy instalacji, co pozwoliło uniknąć dodatkowych kosztów i dostosować się do wymagań klienta. Dzięki wymianie filtra siatkowego na filtr samoczyszczący wyeliminowano częste przestoje instalacji oraz otrzymano wodę o lepszej jakości ze względu na zastosowanie czterokrotnie dokładniejszego wkładu.

automatyczny filtr samoczyszczacy zabudowany w instalacji 

Do niewątpliwych zalet filtrów samoczyszczących typu ASF należą:

  • możliwość filtracji wody z ujęć powierzchniowych, wody w obiegach chłodniczych, ścieków, farb, żywic, lakierów, klejów, polimerów;
  • niskie koszty eksploatacji;
  • dokładność filtracji od 30 mikronów;
  • samoczyszczenie filtra bez przerywania procesu filtracji;
  • trójkątny profil elementów sita ułatwiający proces czyszczenia;
  • trwała konstrukcja zapewniająca długi okres użytkowania filtra;
  • szeroka gama materiałów kanstrukcyjnych;
  • wykonanie zgodne z Dyrektywą Ciśnieniową 2014/68/UE;
  • możliwość wykonania filtra jako urządzenia spełniającego wymogi dyrektywy 94/9/EG (ATEX).
Jesteśmy dystrybutorem firm